|

Napísali o nás: Nový delostrelecký systém z KONŠTRUKTY – Defence

Autor: admin

Publikované: 11/16/23

Článok z časopisu ATM 11/2023

Spoločnosť KONŠTRUKTA – Defence, a.s., potvrdzuje svoje oprávnené postavenie na svetovej špičke výrobcov samohybných 155 mm delostreleckých systémov. Kontinuálny proces zavádzania inovatívnych prvkov do svojich riešení nedávno prezentovala najnovším výrobkom, ktorým je 155 mm 52-kalibrový delostrelecký systém BIA 6×6. Vo svetovej premiére ho predstavila počas septembrovej medzinárodnej výstavy obrannej techniky DSEI 2023 v Londýne a krátko nato aj v slovenskom debute na výstave IDEB 2023, ktorá sa konala od 3. do 5. októbra v Bratislave.

Systém BIA 6×6 vzbudil veľký záujem nielen na strane profesionálnych odborníkov, ale aj širšej verejnosti svojou kompaktnosťou a atraktívnym vzhľadom pri zachovaní prevádzkových charakteristík zbraňového systému, ktorý vychádza z konceptu ZUZANA 2. Práve ten má za sebou náročné overenie nasadením v reálnych bojových podmienkach prebiehajúceho konfliktu na susednej Ukrajine.

BIA 6×6 má integrovaný zbraňový systém na báze 155 mm hlavne dlhej 52 kalibrov, umožňujúci streľbu v rozsahoch odmeru +45° a námeru -3,5°/+75°. Pri nepriamej streľbe dosahuje maximálny dosah na 41+ km za použitia trhavivo-trhavé munície s dnovým výtokom typu ERFB-BB a 50 km s muníciou VLAP s prídavným raketovým pohonom. Minimálny dosah pri nepriamej streľbe je 5 kilometrov.

Delostrelecký systém BIA 6×6 na podvozku Tatra pri pohľade zozadu. Hydraulicky ovládané podpery s integrovaným osvetlením vozidla sú zdvihnuté do prepravnej polohy.

Už štandardne, ako pri všetkých systémoch KONŠTRUKTY – Defence, je aj tu zabudovaný plnohodnotný systém automatického nabíjania, s ktorým sa dosahuje rýchlosť streľby v automatickom režime 5 rán v prvej minúte a 13 rán za tri minúty.

Samozrejmosťou je zálohovanie všetkých operácií pre núdzovú obsluhu zbrane, pričom v takomto manuálnom režime je rýchlosť streľby 2 rany za minútu.

Zbraň vezie v dopravníkoch 20 striel + 20 prachových náplní, ktoré sú pohotovostne použiteľné na okamžitú streľbu, pričom kompletný systém obsluhuje osádka v počte minimálne dvoch a maximálne piatich členov, podľa požiadavky používateľa.

Vo výbave zbrane je systém riadenia paľby pozostávajúci z centrálneho riadiaceho počítača, ktorý je prepojený so všetkými zariadeniami a snímačmi poskytujúcimi vstupné informácie potrebné na plnenie konkrétnej palebnej úlohy. Sú to: inerciálny navigačný systém s integrovaným GPS prijímačom, merací usťovej rýchlosti, kamera na realizáciu priamej streľby a ďalšie periférne zariadenia a systémy ako zadymovanie zariadenie ROSY, protipožiarny systém kabíny a motorového priestoru, systém ochrany proti chemickým a biologickým látkam a účinkom zbraní hromadného ničenia, aj s možnosťou integrácie antidrónovej ochrany.

Rýchly systém ovládania podpier umožňuje pohotové zaujatie palebnej pozície aj využitie taktiky „shoot-and-scoot“ (vystreľ a uteč).

Zbraň v automatickom režime obsluhuje osádka z interiéru kabíny, ktorá v základnom vyhotovení spĺňa balistickú ochranu podľa STANAG 4569 Level 1. Pri určitých špecifických podmienkach alebo taktickom nasadení môže obsluha využívať záložné pracovisko veliteľa pre manuálne zameranie a manuálne odpálenie, aj s možnosťou odpaľovania pri plne automatickom alebo poloautomatickom režime.

BIA 6×6 oslovuje súčasné trendy v taktike nasadenia 155 mm delostreleckých systémov tejto kategórie na bojisku.

Celý systém operuje v pracovnom rozsahu teplôt -32 °C až +49 °C a vyhovuje elektromagnetickej odolnosti podľa MIL-STD-461G, RE102+RS103.

Zbraňová nadstavba v prezentovanej konfigurácii je integrovaná na podvozok Tatra 6×6 s motorom Tatra T3C-928.90, V8, 300 kW, Euro 3 a automatickou 6-stupňovou prevodovkou Allison 4500SP, ktoré mu zabezpečujú vynikajúce jazdné vlastnosti a priechodnosť v náročných terénoch aj s možnosťou využitia automatickej regulácie dofukovania pneumatík CTIS. Maximálny akčný rádius systému s 320-litrovou nádržou paliva je pri kombinovanej jazde 600 km, pritom je možné používať alternatívne palivá podľa štandardov NATO.

BIA 6×6 s celkovými rozmermi 2,55 m (šírka) x 11,3 m (dĺžka) x 3,3 m (výška) dosahuje bojovú hmotnosť 27 t.

V novom koncepte boli zahrnuté aj optimalizácie týkajúce sa prevádzkovania systému, akými sú: posunutie ťažiska na vylepšenie jazdných vlastností s upravenou kruhovou dráhou; aplikácia zbrane v umelom zákľze z dôvodu vylepšenia jazdných vlastností pri preprave; možnosť pripojenia elektrického navijáka; použitie zasúvateľných manipulačných plošín pre ľahší prístup pri manipulácii na zbrani; opatrenia na maximálne využitie úložného priestoru na objekte; elektrické otváranie dverí alebo zadné osvetlenie integrované do podpier vozidla.

Delostrelecký systém BIA 6×6 je jednoznačnou odpoveďou na svetové trendy tohto trhového segmentu, ktoré sa podarilo v rekordne krátkom termíne realizovať v kombinácii využitia podsystémov a komponentov overených v bojovom nasadení a zapracovania vylepšených funkcionalít, ktoré boli monitorované používateľmi nielen našich 155 mm delostreleckých systémov v reálnych podmienkach ostrého bojiska. BIA 6×6 je dôkazom inovácií a technologického vedenia spoločnosti KONŠTRUKTA – Defence na poli delostreleckých systémov.

 

Aktuality

všetky aktuality