|

BOV 8×8 VYDRA

Vlastnosti

Bojové obrnené vozidlo typu 8 x 8 je operačne predurčené na prepravu osádky a vedenie bojovej činnosti, primárne z lafetovaných zbraní vozidla a zosadnutej časti osádky v rámci operačného zoskupenia. Organická výzbroj vozidla umožňuje nepretržité vedenie bojovej činnosti v celom spektre očakávaných situácií na bojisku. Vzhľadom na úroveň balistickej ochrany a charakter výzbroje, je ideálne na využitie v ofenzívnych ako aj defenzívnych operáciách vysokej intenzity.

Vozidlo je schopné pôsobiť v podmienkach použitia zbraní hromadného ničenia pri zabezpečení ochrany osádky bez použitia individuálnych prostriedkov ochrany vo vnútri vozidla pri zabezpečení dostatočnej ochrany vzdušného priestoru.

Vozidlo je určené na boj so živou silou a obrnenou technikou nepriateľa, ničenie obrnených a neobrnených vozidiel a iných ľahko opevnených zariadení nepriateľa.

Bojové obrnené vozidlo tvorí integráciu diaľkovo ovládanej veže TURRA 30 do platformy obojživelného pancierového modulárneho kolesového vozidla Patria AMVXP 8×8.

BOV 8×8 je určené ako hlavné taktické vozidlo mechanizovaných jednotiek schopné prepraviť jednotku (mechanizované družstvo) s primeranou balistickou a protimínovou ochranou, ochranou proti zbraniam ZHN a podporovať zosadnutú pechotu paľbou. Diaľkovo ovládaná zbraňová stanica TURRA 30 poskytuje ochranu samotného vozidla ako aj streleckú podporu ďalším bojovým jednotkám.

Vozidlo je schopné prepravy po železnici, ceste, mori a letecky na strategické vzdialenosti.

Hlavná výzbroj BOV 8×8 sa skladá z30 mm automatického kanóna so spriahnutým 7,62_mm guľometom, odpaľovacieho zariadenia na 2 ks protitankových striel 3. generácie, systému riadenia paľby a muničného kontajnera. Zbraňová stanica je stabilizovaná v dvoch rovinách s rozsahom odmeru 360°, námeru min. -10º to + 70º,vybavená dennou dennou
pozorovacou kamerou, dennou zameriavacou kamerou, nočnou pozorovacou/zameriavacou kamerou a laserovým diaľkomerom s dosahom minimálne 5000 m.

BOV 8×8 umožňuje prekonávať vodné prekážky pri plnej bojovej hmotnosti .

Platforma Patria AMVXP 8×8 SK je obojživelné pancierové modulárne kolesové vozidlo, ktoré je určené na bezpečnú prepravu a bojové nasadenie. Maximálna bojová hmotnosť je 28 000 kg a je schopné taktickej manévrovateľnosti vo veľmi náročných terénnych podmienkach v celom operačnom rozsahu.

Technické parametre

Rozmery, hmotnosti a jazdné vlastnosti
celková dĺžka
8 310 mm
celková šírka
3 030 mm
celková výška (pri 0° námere)
3 680/3 790 mm
stúpanie
60%
náklon
30%
nájazdový uhol
40°
výjazdový uhol
40°
zvislá prekážka predná
700 mm
zvislá prekážka zadná
450 mm
prekonanie prekážky
2 100 mm
brodivosť bez prípravy
1,5 m mm
rýchlosť plávania
8 km/h
maximálna bojová hmotnosť
28 000 kg
maximálna bojová hmotnosť pre plávanie
26 200 kg
Charakteristika zbrane
zbraňový systém
TURRA 30
hlavná výzbroj
30 mm kanón GTS30
maximálna diaľka účinnej streľby na ľahko pancierované vozidlá
2 000 m
maximálna diaľka účinnej streľby na vzdušné ciele
2 000 m
guľomet
7,62 ,, FN MAG
maximálna diaľka účinnej streľby na nepancierované pozemné vozidlá
500 m
maximálna diaľka účinnej streľby na nekrytú živú silu a 1 cieľ
800 m
maximálna diaľka účinnej streľby na skupinový cieľ
800 m
PTRS
4 ks
vrhač zadymovacích granátov a klamlivého cieľa
8 a 1 ks
zásobník pre 30 mm muníciu
330 ks
zásobník pre 7,62 mm muníciu (pripravená k streľbe / uložená vo vozidle)
600 / 1 200 ks
Klimatické podmienky prevádzky
rozsah teplôt
od -32 do +55°C